Vinotéka

Máte rádi dobré víno, víte, že si je chcete opravdu vychutnat, a proto u Vás i déle vydrží? Právě pro Vás je samostatná vinotéka dobrou volbou. Velikost a typ je jen na Vás.


Mít doma vinný sklep není v možnostech každého, ale pořídit si pro uchování vína kvalitní vinotéku není zase, až tak náročné. Vestavné vinotéky si vyberte podle počtu lahví, které chcete ukládat a také podle typu vína. Dáváteli přednost bílému nebo červenému vínu, tak Vám stačí jednozónová vinotéka. Máte li radši vetší výběr, tak si pořiďte vinotéku dvouzónovou ve které si nastavíte dvě odpovídající teploty.
 
 
 
Kvalitní vinotéka by měla splňovat tato pravidla: 
 
Konstantní teplota pro archivaci je v rozmezí 10-14°C. Mějte vinotéku plnou minimálně z 50%, to má vliv na kumulaci teploty uvnitř. Proto si vždy pořizujte velikostně přiměřenou vinotéku. 
 
Správná vlhkost těsně nad 50% je ideální. Při nižší vlhkosti dochází k vysušení korku a naopak při vysoké vlhkosti mohou v korku vznikat plísně. Nebojte se pořizovat víno s plastovým uzávěrem, protože ten je pro víno ideální. Pro archivaci vína jsou nejlepší vinotéky s plnými dveřmi. U interiérových vinoték se skleněnými dveřmi je důležité mít dveře vakuované s UV filtrem. Jedině tak je zabezpečeno víno před oxidací a zráním a tím změnou kvality. 
 
Lahve by při uskladnění měli být uchráněny před vibracemi. Případné vibrace dávají vzniknout usazeninám a ty se rozpouští do vína. Hlavně archivační vína pro delší skladování se tak mohou znehodnotit. Kvalitní vinotéky mají kompresory usazeny ve speciálních gumových silentblocích, které veškeré vibrace pohltí. 
 
Opravdový požitek z vína však není jen o vinotéce, ale i o dokonalé možnosti servírovat víno správným způsobem. I v tomto směru jsme schopni Vám nabídnout více.

Design